bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Co, gdzie, kiedy?

  • 3 sierpnia 2021
  • 7 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1273

"Wielkomiejskie Bielsko" - spacer śladem bielskiej architektury

Za nami:

Wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą Bielska oraz miejscami poświadczającymi jego wielkomiejski charakter, dr Ewa Janoszek zaprasza na spacer miejskimi ulicami. W trakcie przechadzki będzie można dowiedzieć się jak wyglądało bogacące się Bielsko na początku XIX wieku, co obecnie dzieje się pod powierzchnią jego ulic, kto projektował, budował oraz zamieszkiwał okazałe kamienice i wille.

"Wielkomiejskie Bielsko" - spacer śladem bielskiej architektury
"Wielkomiejskie Bielsko" - spacer śladem bielskiej architektury · fot. Stowarzyszenie Olszówka


- Jeśli uda się wejść za bramy tych budynków, będzie można zobaczyć jakie artystyczne niespodzianki skrywają sienie i klatki schodowe. Trasa wiodła będzie przez miejsca znaczące dla różnych grup mieszkańców Bielska, od Dolnego Rynku - placu Smolki, matecznika bielskiego przemysłu, przez Bielski Syjon - kwartał od XVIII wieku należący do miejscowych ewangelików, dalej ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, zamieszkałymi niegdyś w dużej mierze przez zamożną społeczność żydowską - informuje Stowarzyszenie Olszówka.

Wycieczka rozpocznie się w sobotę, 7 sierpnia o godzinie 15.00. Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Projekt swoim patronatem objęło Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne, a jego koordynatorami są Jacek Zachara i Jakub Krajewski.

Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenie Olszówka „Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta”. Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.

W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie - dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej przypadająca w tym roku. Ważnym punktem odniesienia w kulturowej i historycznej eksploracji miasta będzie rzeka Biała, która najpierw w średniowieczu łączyła ludzi mieszkających po jej obu stronach, później od roku 1327 stała się granicą, by od roku 1951 stać się spoiwem dwumiasta.

O kilka wieków starsze Bielsko oraz jej młodsza siostra Biała rozwijały się w różnych państwowościach, niezależnie od siebie, jednak jak się okazuje ich bliskość powodowała niezliczone ilości kontaktów na wielu poziomach. Od najprostszych relacji sąsiadów po dwóch stronach rzeki, aż po mające największy wpływ na rozwój całego rejonu kontakty i powiązania gospodarcze.

Ważne też będzie pokazanie dlaczego połączenie było w zasadzie czymś oczywistym i poza występowaniem pewnych tarć, w dłuższej perspektywie okazało się zabiegiem jak najbardziej słusznym. Będzie również wiele odwołań do aspektów różnicujących tereny po obu strona rzeki.

Sama nazwa naszego miasta jest intrygująca. Cześć osób wie dlaczego jest dwuczłonowa, jednak konteksty kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze są dla nich niejasne i mało znane. 70-ta rocznica zrośnięcia się w jeden organizm jest doskonałym pretekstem, aby to zmienić.

mp / bielsko.info, źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.